Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2023

Devletten fakirlik belgesi almak birçok işe yaramaktadır. Sosyal yardımlardan ve kamu kuruluşlarından yararlanmanın dışında gelir düzeyi olmayan kişilere de yardım kapsamında verilen bir belgedir. Devletten fakirlik belgesi almak için iki adet yöntem bulunmaktadır. Birincisi e devletten çıkartmak, ikincisi ise muhtarlıktan almaktır.

Muhtarlıktan alabilmek için direkt olarak kendi ilçenizin muhtarlığına başvurmanız gerekir. Bu belgeyi almak sizin sosyal yardımları alabilmenizi ve fakirlik belgesinin kanıtlı olmasını sağlar. Ancak içerisinde maaş bordrosu bulunmadığı için maaşınızın belli olması gereken durumlarda size yeterli gelmemektedir.

Fakirlik Belgesi Almak için Nereye Başvurulur?

Fakirlik belgesi almak için kesin olarak bir yere başvurmak gerekmemektedir. Dilerseniz e devlet üzerinden direkt olarak indirerek bilgisayarınıza yükleyebilirsiniz. Ancak elden çıktı almak gerekirse kırtasiyeden bu belgeyi çıktı almak gerekir. Eğer e devletten değilde başka bir yerden almak istiyorsanız muhtarlıktan alabilirsiniz.

Muhtarlığa gidip fakirlik belgesi istiyorum dediğinizde size bir belge verecekler ve doldurmanızı isteyecekler. Bu şekilde belgeyi elde edebilirsiniz.  Eğer bu formu e devletten temin edecekseniz e devlete girmek için T.C kimlik numaranız ve şifreniz gerekmektedir. Bu şifreyi PTT’den alabilirsiniz. Eğer şifreyi bu şekilde almak istemiyorsanız bir diğer yöntem daha bulunmakta bu da internet bankacılığı.

Eğer internet üzerinden kartınızı takip etmek adına kullandığınız uygulamalar varsa bunların şifreleri ile de e devlete giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı ile e devlete giriş yaptıktan sonra dilerseniz şifrenizi de oluşturarak diğer giriş yapmak istediğinizde bu şifre ile giriş sağlayabilirsiniz.

Fakirlik Belgesi Almak için Gerekli Şartlar

Fakirlik belgesi almak için gerekli şartlar beş tanedir ve bu şartlara sahip olduğunuzda belgeyi alabilirsiniz. İşte bunlar:

  • Alınacak maaş belge ile olacak ise aileden birine verilmeli
  • Başvuru yaptığınız muhtarlık il bölgesi içerisinde bulunmak
  • Sosyal güvencenizin olması gerekir
  • 18 yaş üstü olmak
  • İstenmekte olan gelir düzeyi ortalamasında olunması gerek

Bunlar dışında yüzde 40 engeli olan bireyler, 18 yaşından küçük ve ihtiyacı olan çocuklar, sosyal güvencesi olmayan kişiler, üzerine herhangi bir topu veya mal olmayan kişiler, aylık geliri olmayan kişiler bu belgeyi alabilmektedir.

Fakirlik Belgesi Dilekçe Örneği

Fakirlik belgesini e devletten aldığınızda size hazır olarak doldurulmuş şekilde bilgisayar çıktısı verilecektir. Eğer muhtarlıktan alacaksanız muhtarlık size bir kağıt verecek ve doldurmak isteyecek. Bu kağıdın en üstünde T.C … İli … İlçesi … Muhtarlığına yazmaktadır. Altında ise neredeyse tüm T.C kimlik bilgilerinizi yazmanız gerekir. Tüm bunları doldurduktan sonra en alta tarih belirttikten sonra belgeniz hazır olacaktır.

Fakirlik Belgesi Nereye Teslim Edilir?

Fakirlik belgesinin kesin olarak teslim edilmesi gereken bir yeri bulunmamaktadır. Bu sizin yardım almanız gereken kuruma göre değişmektedir. Bu belgeyi çıkarttıktan sonra göndereceğiniz yere göre oranın teslim edilmesi gereken yerine teslim edilir.

Fakirlik Belgesi Geçerlilik Süresi Nedir?

Fakirlik belgesi kağıtta yazılan tarihe kadar geçerlidir. Yani bu sizin o belgeyi ne için aldığınızla bağlantılıdır. Gerektiği takdirde bu belgenin yenilerek yardım alınacak kuruluşa teslim edilir. Aksi halde kabul edilmeyebilir. Bunlardan ayrı olarak eğer bu belgenin sahibi sigortalı, maaşlı düzgün bir işe başlamışsa, durumunun iyiliği tespit edilirse de bu belgenin geçerlilik süresi bitmektedir.

Fakirlik Belgesi Nerede Kullanılabilir?

Fakirlik belgesi ihtiyaç durumlarına göre süreli olarak veriliyordu. Eğer bu süre içerisinde bir yardım almak istediğiniz takdirde eğitim, gıda, kömür ihtiyacı, gerekli hususlarda direkt olarak elden nakit ihtiyacı, sağlık, giyim ve çocuk bakımı gibi durumlarda kullanılabilmektedir. Ayrıca son olarak bu belge boşanma davalarında nafakanın verilmemesi içinde kullanılmaktadır.

YORUM YAP KAZAN

 "Devletten Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır 2023" Kampanyası için Katıl Kazan.

Kapalı