Sokak Bekçisi Nasıl Olunur 2023

Bekçi olmak için gerekenler öncelikle lise mezunu olmak ve 31 yaşını geçmemiş olmak bunlardan hariç olarak 3 adet sınavı geçmek gerektedir. Bunlardan ilki yazılı sınav. Bu sınavdaki 100 sorunun 50’sini doğru olarak cevaplamak gerekiyor. Ardından mülakata gidiliyor ve sözlü bir mülakata tabii tutuluyorsunuz. Son olarak fiziki yeterlilik sınavı bulunuyor.

Ayrıyeten KPSS sınavından en az 55 puanda almanız gerekmekte. Zaten bu KPSS sınavı ortaöğretim KPSS’si olduğu için bu sayıyı rahatça elde edebilirsiniz. Bunların hepsini geçersiniz bekçi olabilmektesiniz. Bu yazılı sınavlarda sorular zor olmuyor. Genellikle genel kültür, temel Türkçe, temel tarih ders soruları soruluyor. Bu sorulara alıştırma yapmak adına eski başvuruda sorulan sorulara internet üzerinden ulaşarak çözebilirsiniz. Sözlü mülakatta ise genel Türklükle ilgili bilinmesi gereken sorular soruluyor.

Bunlar dışında sizin görünümünüze ve konuşma şekliniz, kendinizi ifade etme biçiminiz de önem arz ediyor. Son olarak fiziki mülakatta ise temel spor hareketleri dışında yalnızca barfiks bulunuyor. Diğerleri mekik ve şınav gibi temel hareketlerden oluşuyor.

Bekçi Olmak için Nereye Başvurmak Gerekir?

Bekçi alımları senede 2 defa yapılmaktadır. Bunu sürekli olarak takip etmeniz gerekiyor çünkü çok hızlı şekilde sisteme giriş yapıldığı için kontenjan hızlı biçimde doluyor ve açıkta kalabiliyorsunuz. Bunun için açılan youtube kanallarını takip ederek anında öğrenebilirsiniz. Bekçilik alımları açıldığında e devlet üzerinden kendi hesabınıza giriş yaptıktan sonra EGM üzerinden bekçiliğe başvuru yapabilirsiniz

Bekçi Olmanın Şartları Nelerdir?

Bekçi olmak için geçilmesi gereken sınavlar haricinde temel şartlar bulunmaktadır. Bunlar:

  • Eğitim seviyesi en düşük lise mezunu
  • 1.67 uzunluğundan kısa olmamak
  • Askerlik görevini bitirmiş olmak
  • Vücut kitle indeksi 18 ile 27 arasında olmak
  • En az 18 en fazla 31 yaşında olmak
  • Yüz kızartıcı ya da terör örgütleri ile ilgili suçlara karışmamış olmak
  • Memuriyete aykırı bir durumda bulunmamak
  • Silah taşımak için gerekli olan şartları taşımak

Bekçi Olmak için Askerlik Şartı ve Öğrenim Durumu

Bekçi olmak için gerekli olan öğrenim durumu lise mezunu olmaktır. Eğer lise mezunuysanız eğitim durumu yönünden bir sorun teşkil olmayacaktır.

Bekçi Yaş Sınırı Boy ve Kilo Şartları

Bekçi olabilmek için en az 1.67 boyunda olmanız gerekiyor. Kilo için kesin olarak bir rakam verilmiyor. Bu sizin boyunuz ile kilonuz aranızdaki farka göre belli oluyor. Eğer vücut kitle indeksiniz 17 ile 27 arasındaysa kilonuz uygun görülüyor. Yaş sınırı ise askerliği tamamlamak şartıyla 20 yaş ve sonrasıyla 31 yaş arası. Eğer 31 yaşınızı geçmişseniz bekçiliğe başvuru yapamıyorsunuz.

YORUM YAP KAZAN

 "Sokak Bekçisi Nasıl Olunur 2023" Kampanyası için Katıl Kazan.

Kapalı