Vücut Geliştirme En Hızlı Gelişim Teknikleri 2023

Vücut geliştirme için herkes farklı amaçlara yönelik olarak spor salonlarına gitse de aslında doğru vücut geliştirme teknikleri ile kaliteli sonuç alınabilecektir. Kas geliştirme için farklı farklı egzersiz ve teknikler bulunur.

Vücut geliştirme en hızlı gelişim teknikleri ve doğru beslenme ile kısa bir süre içinde kas gelişimini sağlıklı şekilde gerçekleştirmek mümkün. Bunun için illa ki kas geliştirme aletleri kullanmaya da gerek yok. Doğru beslenme ve doğru hareketleri dengeli şekilde yapma, kas geliştirmenin anahtarıdır. 

Hangi Aletler ve Egzersizler Daha Faydalı?

Birbirinden farklı vücut geliştirme aleti bulunuyor. Bu durumda tabi hangi aletler ve egzersizler daha faydalı diye sorgulanıyor. Birçok farklı alet içinden aranılanın bulunması çok zor. Çünkü değişik kas grupları için farklı aletler kullanmak gerekiyor. Bu bağlamda; 

 • Sırt kaslarını geliştirmek için genellikle dikey çekme hareketi uygulanır. Sırt dik, omuzlar aşağıda tutulur. Köprücük kemikleri bar seviyesine indirilerek çekme sırasında nefes alınır verilir.
 • Karın kaslarını geliştirmek için plank ya da mekik çekmek çok faydalı olacaktır. Bacak egzersizleri de karın kası geliştirme için tavsiye edilenler arasındadır. Daha hızlı sonuç için karın geliştirme aletleri kullanılabilir.
 • Göğüs Kaslarını geliştirmek isteyenlerin bar ve dambıl kullanarak spor yapma şansı vardır. Sert bir yere uzanıp elinizdeki barı göğsünüze doğru indirip sonrasında nefes vererek yukarıya doğru kaldırırsanız başarılı bir kas geliştirme tekniği uygulamış olursunuz.
 • Bacak kaslarını geliştirme konusunda pres aleti işinizi görecektir. Ayakta durup ayaklarınızı leğen kemiği genişliğinde açarsanız ve kalçanızı geriye doğru itip nefes alıp vererek yukarıya doğru kalkarsanız doğru hareketlerle iyi sonuç alabilirsiniz.
 • Kol kaslarını geliştirme konusunda bazı spor aletleri işe yarayacaktır. Bar, biceps ya da dips bu noktada işinizi görecektir. Barı omuz genişliğinde kavrayarak nefes alır verir şekilde çene altına doğru tutmalısınız. 
 • Omuz kasları için sırtüstü yatarak yapılan egzersizler iyi olacaktır. Bunun için pres aleti de kullanılabilir.

Vücut geliştirme için hangi aletler ve egzersizler daha faydalı soranlar için, evde barfiks, dambıl, step tahtası, girya, pilates topu ve step tahtası kullanılabilir.

Evde Vücut Geliştirebilir Miyim? 

Evde vücut geliştirebilir miyim sorusunun cevabını eğer doğru şartları sağlarsanız alabilirsiniz. Hiç ekipmanınız olmadan ya da belirli spor aletlerine sahip şekilde evde vücut geliştirme yapabilirsiniz. Son zamanlarda vücut geliştirme spor salonlarıyla bağdaştırılıyor ancak doğru hareketlerle spor salonuna gitmeden de vücut geliştirilebilir.

Hangi Yaşlara Kadar Vücut Hızlı Gelişir? 

İnsanların kasları doğumla itibaren oluşup genişlemeye başlar. Ergenlik sonrası bu gelişim en yüksek seviyesine gelerek durur. Burada bahsedilen, insanların doğasında bulunan normal gelişim sürecidir. Bazı spor aletleri ile teknikler ile gelişimin uzatılması ve çok daha hızlı olması mümkündür. İnsanların vücut yapıları çok değişik olduğu için hangi yaşlara kadar vücut hızlı gelişir sorusu sıklıkla sorulmaktadır.

Ancak buna net bir cevap vermek mümkün değildir. Evde veya spor salonlarında doğru aletler ile doğru teknikler uygulandığında vücut gelişimi 30-50 yaşlarına kadar bile sürebilir.

Vücut Geliştirme ve Alkol 

Alkolün, vücut hormonları üzerinde çok olumsuz etkileri vardır. En önemlisi büyüme hormonu sağlanmasını azaltmaktadır. Vücut salgıları azaldığında kas gelişimi de doğrudan yavaşlar. Ayrıca strese de sebep olur. Vücut geliştirme ve alkol ilişkisine spor sürecinde çok dikkat edilmelidir. Alkolün sporcular için zararları bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve vücut geliştirmek isteyenlerin alkolden uzak durması gerekmektedir.

Vücut Geliştirme Boy Uzamasını Engeller Mi? 

Büyüme çağında vücut geliştirme sporu yapmak isteyenler, boyunun uzamayacağı korkusuyla ikilimde kalmaktadır. Bu nedenle vücut geliştirme boy uzamasını engeller mi sorusunun cevabı sıklıkla araştırılmaktadır. Aslında genç yaşta vücut geliştirme çalışmaları sağlıklı kemik gelişimi için çok faydalıdır. Ayrıca ileri yaşlarda yaşanacak kemik erimesi sorununu da engeller. Kas çalıştırma, besinler dolayısıyla alınan kalsiyumun kemiklere ulaşmasını kolaylaştırır.

Vücut Geliştirme Cinselliği Etkiler Mi? 

Vücut geliştirme sporuyla uğraşanlar birçok soruya cevap arar. Vücut geliştirme cinselliği etkiler mi? sorusu da bunlardan biri. Normalde kas çalışmaları testosteron seviyesini arttırır. Ancak bunun sağlıklı ve dengeli beslenmeyle desteklenmesi gerekir. Çok fazla protein tüketmek testosteron seviyesini düşürecektir. Daha çok sebze meyve gibi bitkisel ağırlıklı beslenildiği zaman testosteron hormonu yüksek seviyede salgılanır.

Vücut geliştirme Diyetin Önemi 

Vücut geliştirmede diyetin önemi büyüktür, hatta kilit noktasıdır. Kas-yağ oranını korumak, vücut şekillendirme sürecinde uygulaması gereken düzenin bir parçasıdır. Kas geliştirirken vücutta fazla yağ birikmesi ve bu yağların kiloya dönüşmesi çok büyük risktir.

Bu nedenle vücut geliştirme yapanların çok fazla yağlı besinleri tüketmemesi gerekir. Ancak bu esnada vücudu ihtiyacı olan besinlerden mahrum etmemek de gerekir. Protein, sebze, meyve, baklagiller olmak üzere tüm besinlerin bir denge içinde tüketilmesi gerekir. Bu noktada bir diyet programı uygulamak faydalı olacaktır.

Vücut Geliştirme Fayda ve Zararları 

Vücut geliştirme keyfi bir aktivite değildir, bilimsel temellere dayanmaktadır. Vücut gelişimini sağlar, belirli bir program dahilinde bedeni kuvvetlendirir. Vücut geliştirme sporu yapanlar her daim zinde olur, azimli, hırslı ve özgüvenli olurlar. Genel anlamda vücut geliştirme faydaları

 • Vücutta fazla yağları yakmaya yardımcı olur
 • Vücut dengesini sağlar, vücudu zinde tutar
 • Hafızayı güçlendirir
 • İleri yaşlarda görülebilecek kemik erimesini engeller
 • Küçük yaşlarda boy uzamasını destekler
 • Alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkların bırakılmasında etkili rol oynar
 • Kasları çok iyi şekilde çalıştırır, kuvvetlendirir.

Vücut geliştirme zararları fazlaya kaçılmadığı derecede hiç yoktur. Eğer dengeli beslenme ile desteklenirse hiçbir zararı bulunmadığı gibi aksine çok büyük faydaları vardır. 

Vücut Geliştirme Günlük Protein Karbonhidrat ve Yağ İhtiyacı Hesaplama 

Sağlıklı bir vücut geliştirme için protein karbonhidrat ve yağ ihtiyacı hesaplama faydalı olacaktır. Aslında spor sürecinde vücudun ne kadar proteine ihtiyacı olduğu konusunda değişik görüşler bulunmaktadır. Çünkü kişilerin kendi vücut yapısına göre günlük olarak tüketmesi gereken yağ, karbonhidrat ve protein miktarı farklıdır. Yaş, kilo ve boy faktörleri, günlük besin ihtiyacının ne kadar alınacağı üzerinde etkili olan faktörlerdir.

Vücut geliştirme sürecinde alınması gereken protein, yağ ve karbonhidrat hesaplama için internetin getirilerinden faydalanılabilir. Uzman diyetisyenler tarafından hazırlanan online diyet programları bu noktada çok işe yarayacaktır. Kas geliştirmeyle uğraşanlar, online hesaplama araçları ve diyet programlarını kullanarak sağlıklı şekilde spor yapabilirler.

YORUM YAP KAZAN

 "Vücut Geliştirme En Hızlı Gelişim Teknikleri 2023" Kampanyası için Katıl Kazan.

Kapalı